Yoga Candır

Çakraların Dili Var - Atölye

Eğitmen: Zeynep İncir

Bu atölye adından da anlaşılacağı gibi çakraları anlamaya yönelik. Aslında tüm fiziksel ve enerji bedenimiz bizimle sürekli konuşuyor. Ama biz dinlemiyoruz, daha doğrusu artık dilinden pek anlamıyoruz. Aç değilken yemek yediğimiz, zil çalmadan tuvalete gidemediğimiz uzun yıllar içinde biz bedenin dilini unuttuk.

Hayatımız; dolduramadığımız boşluklar ve tam açıklayamadığımız eğilimlerimiz, kaygılarımızla çevrili. Çakraların dilini öğrenmek ruhunuzun neye susadığını dinlemenize ve onu neyin durdurduğunu keşfetmenize yardımcı olacak.

Temel keşif alanımız şöyle:

 • Enerji bedenin hayat deneyimlerinden nasıl etkilendi?
 • Bu etkiler hayatına nasıl geri yansıyor

Eğitime Çakralarla ilgili yaygın kafa karışıklıklarını dağıtarak başlayacağız. Çakra nedir, ne değildir? Bu çakra açmak da ne demektir? V.b.

Her hafta 7 temel çakradan birini inceleyeceğiz.

1. Hafta – Muladhara (Kök) Çakra
2. Hafta – Svadisthana (Sakral) Çakra
3. Hafta – Manipura (Solar Pleksus) Çakra
4. Hafta – Anahata (Kalp) Çakra
5. Hafta – Vishuddha (Boğaz) Çakra
6. Hafta – Ajna (Üçüncü Göz) Çakra
7. Hafta – Sahasrara (Taç) Çakra

Her bir çakra için teker teker tartışacağımız konular ise şöyle:

 • Genel özellikleri
  • Rengi, sesi, yeri, anlamı…
 • Temel odağı
  • Dert ettiği meseleler, ortaya çıkan temel duygular
 • Neden ve nasıl dengeden çıkar
  • Kişisel & toplumsal travmalar
 • Dengesizlik belirtileri
  • Hem duygusal hem de fiziksel dengesizlikler
 • Dengeleme pratikleri
  • Ufak günlük hayatınıza taşıyabileceğiniz pratikler
 • Dengelilik durumu
  • Çakra sağlıklı olduğunda kendinizi nasıl hissedeceğiniz

Ben derslerimi oldukça interaktif yapmayı seviyorum. O yüzden iki saat ekrana sessizce bakacağınız bir süreç hayal etmeyin. Hiçbir şey olmasa size bol bol sorular soracağım. Herkesin önünde cevabınızı paylaşmak istemeseniz bile, bol bol bir şeyleri sorgulayacak fırsatınız olacak. Konunun dağılmasından da hoşlanmam, o yüzden merak etmeyin sohbetlerimiz hep odaklı kalacak. Zaten anlatacak çok şeyim ama sadece iki saatim var 😊

Her Cuma size gelecek haftanın çakrası ile ilgili bir görev yollayacağım. Görevleri yerine getirmek gönüllük esasına bağlı. Amaç bir sonraki çakra hakkında ufak ufak düşünmeye başlamanız.

Derslerimi MindMap sunumu üzerinden anlatacağım. Zoom üzerinde sunumlar hemen hemen yandaki gibi görünecek. Her dersin sonunda da size yaptığım sunumun bir özetini yollayacağım. Ama bence siz yine de biraz not almak isteyeceksiniz. O yüzden belki bu iş için küçük bir defter ayırın.

Çakra derslerim Bali’de öğrencilerimin en keyif aldığı derslerimdi. Artık online kurslar şeklinde anlatıyorum yıllarca biriktirip düzenlediğim bu değerli bilgileri. Sizin de çok keyif alacağınızdan eminim. Heyecanla başlangıç günümüzü bekliyorum.

Kaydınız bize ulaştığında size eposta ve/veya telefon bilgilerinizden ulaşıp ödeme ve kesin kayıt bilgilerini ulaştırıyoruz. O yüzden aşağıda verdiğiniz bilgilerin doğruluğu önemli 🙂

Derslerimiz Zoom uygulaması online platformu üzerinden kapalı grup olarak gerçekleşecek. Uygulamaya bilgisayar ya da cep telefonu üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Kurs Ayrıntıları:

Eğitmen: Zeynep İncir
Yer: Zoom Online Platformu (https://yogacandir.com/zoom)
Tarih: 7 hafta – 7 ders (12 Aralık, 2021 – 23 Ocak, 2022)
Zaman: Her Pazar, 17:00 – 19:00
Kontenjan: 15 kişi ile sınırlıdır.
Kurs Ücreti: 600 TL

* Kurs, yoga pratiği içermemektedir. Dersler etkileşimli sohbet şeklinde olacak ve bilgisayar ya da cep telefonu ile katılım sağlanabilecektir.

Bu eğitime başlamadan önce kafamda bazı düşünceleri ve hayata bakış açımdaki eksiklikleri oturtmakta ve kendime değer verip ön plana koymakta zorlanıyordum. Bana tekrar kendimi bulmamda ne eksik ne fazla görmemde etkili oldu bu eğitim.

Elif

Yoga ile ilgili bir çok eğitim aldım ve bu güne kadar ders aldığım bir çok hocanın spiritüel terörist olduğunu gördüm. Sadece kendisine ait olan birşey anlatıyor gibiydi bu dünyanın bir parçası olduğumu ruhumun o kadarda karanlıkta olmadığını farketmek bana çok iyi geldi.

Irmak
Kişisel farkındalığım arttı. Kendime hayatım boyunca söylediğim, beni düşüren düşünce kalıplarımı keşfettim ve bunları dönüştürmek için adımlar atmaya başladım. Harika bir serüvendi.
 
Zeynep çok güzel anlattı. Eğitmen gibi değil, arkadaşımla sohbet eder gibi hissettim. Hayatlarımıza dokunduk, hikayelerimizle çakraların daha da ete kemiğe bürünmesini sağladık.
Fatma

Eğer önyargılarınızdan uzaklaşır ve zihnini özgür bırakırsanız bedeninizle ruhunun iletişimini çok net bir şekilde ortaya koyuyor. En çok bunun farkındalığı ve öğrettiği olumlamaları sevdim. 

Seda

Zeynep'ten eğitmen olarak çok ama çok memnun kaldim. Sanki senelerdir tanıyor gibiydim. Hem bilgi birikimi hem de bunlari aktarma şekli çok başarılı ve çok samimiydi.

Şeyma

Kendimi iyi tanıdığımı sanırdım ama özellikle haftalık verilen küçük ödevleri yaptığımda kendimle yüzleşmek gerçekten benim için çok değerli bir deneyimdi! Eğitimin en sevdiğim yanı öncelikle uzun yıllardan beri ilgilendiğim bir alanda bana yeni pencereler açıp düşünmeye sevketmesi diyebilirim. İkincisi de hepsi birbirinden derinlikli katılımcıların yarattığı harika sinerji.

Sinem
Bu eğitime katılmamın en önemli sebebi kendime kendimle ilgili sorular sorabilmeye başlamak idi. Bu eğitim sayesinde artik kendime soru sorabiliyorum. Zeynep'in gunluk hayatın içinden, aslında bildigimiz ama hiç dikkat etmedigimiz o küçük ipuclarını bize vererek bize yol göstermesi sayesinde etrafımda ve bende olanları anlamaya başlayabildim.
 
Zeynep çok degerli bir yoga eğitmeni, kendisi ile tanişmam yeni değil. Kendisinin düzenlediği eğitmen oldugu her programa katılmamın ardından keşke bitmeseydi diyip bir sonraki programı iple çekiyorum. İyiki varsin Zeynep ve umarım hep daha fazlasini yapma gücün olur.
Gaye

Zeynep İncir, sakin ve kendinden emin bir anlatıcı. Anlattıklarını gündelik pratiklerimizle
örneklendirmesi; konuyu katmanlar halinde derinleştirmesi; bir önceki ve bir sonraki anlatımlara referanslar vererek bağlantılandırması; önemli vurgu dönemeçlerinde bekleyerek, karşısındakinin sindirmesine fırsat vermesi; sorduğu sorularla sizi konuya dahil etmesi ve bu sırada kendinizi sorgulamanıza alan yaratması, hem konusuna çok hakim olduğunu hem de bildiğini aktarma konusundaki olağanüstü başarısını ortaya koyuyor.

Süpersin Zeynep, sana sıkıca sarılmak ve teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. ❤

Emel

Çakra konusu benim için fazlasıyla gizemli bir konuydu. Açıkçası daha mistik bir ders
bekliyordum. Gayet bilimsel bilgiler edinmiş gibi oldum. "Bunlar çok özel ve gizemli bilgiler" reklamlarına maruz kalmış olmamdan kaynaklı inancım sarsılmış oldu. Çok da iyi oldu.

Emeklerine sağlık. Teşekkürler...

Nesibe

Beklediğimden de güzel bir eğitim oldu :). Felsefe, psikoloji, renklerin bilimsel etkileri gibi farklı konuların entegrasyonu da konuyu çok etkileyeici kıldı. Her bir çakra dersinden sonra kendimde hangi belirtilerim olduğunu ve neden olduğunu düşünmek hoşuma gitti. Tanıdığım insanları da yine o gözle incelemek de hoşuma gitti açıkçası. Bazı dengesizlik durumlarının sebeplerini görmek beni daha hoşgörülü olmaya itti.

Gözde

Eğitim beklentilerimi kesinlikle karşıladı. Eksik yanlarımı gördüm. Örneğin 3. göz ile ilgili kendimde yeni şeyler keşfettim. Hocamız... çok sade, yakın ve yakın bir dili vardı. Çok ama çok teşekkür ederim...

Bence sınıf da çok keyifliydi.

Ceylan

Çok çok memnun kaldım çok keyif aldım. Daha uzun olsa daha fazla katılırdım zevkle dinlerdim. Eğitmenimizden çok memnunum. Sakinliği, tatlışlığı, yargısızlığı, dervişliği.

Eğitimi genel olarak çok sevdim ama en sevdiğim yanı tartışmalar, okumalar, fazla ve eksik enerji kısımlarıydı. Ben şahsen öğrendiklerimi ve böylece kendimde keşfettiklerimi, hemen sonrası hem eğitmen hem de diğer arkadaşlarla tartışmaktan
çok büyük keyif aldım.

Tekrar teşekkürler.

Özgün

Bu eğitim sayesinde daha önce hiç keşfetmediğim fakat içimde yoğun bir şekilde yaşanmakta olan olayları ve duyguları keşfettim. Çok derin felsefesi olan bir konu ve bu kadar derin olduğunu farketmemiştim açıkçası. Psikoloji ve travmalar üzerine bir eğitim gibiydi de aynı zamanda ve sadece kendi adıma değil çevremdeki tüm insanlara bakış açımı değiştiren bir eğitim oldu. Beklediğimin çok daha ötesindeydi, felsefesi kadar bilimsel tarafı da beni çok etkiledi.

İpek
Bize bugüne kadar orada olduğundan bile haberimizin olmadığı kapıları araladın. Biz de o kapıları hep birlikte ittik, hem de sonuna kadar. Bunu yaparken bir arada olmamız önemliydi. Senin yol göstericiliğin önemliydi. Tek başıma açmaya cesaret edemediğim kapıları araladığın ve önüme düşüp benimle yürüdüğün için çok teşekkür ederim.
Tuba
Kendimle ilgili çok şey keşfettim, Betül binlerce Betül ile tanıştı. Bazılarıyla tanışmak ve kabullenmek çok zordu. Kendime bile anlatamayacağım şeyleri seninle ve grubumuzdaki birbirinden mükemmel insanlarla paylaşabildim hiç düşünmeden, oluşturduğun samimiyet ve sıcaklık harikaydı. Sözel olarak ifadenin güç olduğu birbirini tanımadan tanıma hissi, çekinmeden konuşabilmek çok değerliydi.
Betül

  * İşaretli alanların doldurulması gerekmektedir.