Yoga Candır

Nasıl Bir Eğitmenlik Eğitimi - 1

Yoğunlaştırılmış İnziva Eğitimleri

 

İnsanlar Yoga Eğitmenlik Eğitimi almaya karar verdiklerinde genelde hayatlarında köklü bir değişim için hazır oluyorlar. Senin için de durum benzer olabilir ve o yüzden bu satıları okuyor olabilirsin. Eğitimin senin için ne kadar anlamlı olduğunu çok iyi anlıyorum. Benim için de öyleydi, öğrencilerim için de.

 

Yoga eğitmenlik eğitimini seçerken acele etme. En çok kişinin gittiği eğitim senin için en uygun eğitim olmayabilir. Eğitmenlerin sana hitap etmesi, felsefelerinin sana yakın olması, konu anlatma tarzlarının sana ilham veriyor olması çok önemli.

 

Bir diğer değerlendirmen gereken nokta da eğitimin hangi ortamda nasıl bir süreç içinde gerçekleştiği. Ben de şimdi bu konu üzerinde odaklanacağım.

Yoga Eğitmenlik Eğitimi Süreçleri:

 • Yoğunlaştırılmış İnziva Eğitimleri
 • Aralıklı Buluşma Eğitimleri
 • Online Eğitimler
 • Dijital Eğitimler

 Her bir sürece uzun uzun ayrı ayrı odaklanmak istiyorum. Şu anda okuduğun yazıda inziva eğitimleri üzerine konuşalım. Devamı gelecek merak etme.

Yoğunlaştırılmış İnziva Yoga Eğitmen Eğitimleri

Yoğunlaştırılmış eğitimler genellikle 3.5 – 6 hafta sürüyorlar. Her gün ya da en azından haftanın 5-6 günü ders oluyor.

Ben Bali’de inziva eğitimleri vermiştim. Sana oradaki eğitimleri baz alarak bir günün nasıl geçtiğini anlatayım.

 • Sabah erkenden, 6:30-7:00 gibi, tüm öğrenciler gelip meditasyonlarına başlarlar. Nasıl bir meditasyon yapacakları tabi önceden bellidir.
 • Meditasyon sonrası uzun bir yoga dersi olur.
 • Genelde pratik sonrası bir kahvaltı molası verilir.
 • Kahvaltıdan sonra teorik dersler olur.
 • Öğlen en azından 2 saatlik bir öğle arası verilir.
 • Öğle arasından sonra yine teorik dersler, ders verme pratikleri ya da kendi kendine pratik için zaman ayrılır.
 • Gün 5:30 – 6:00 gibi kısa ve çoğu zaman yumuşak bir yoga pratiği ile biter.

Bali’deki okullar genellikle pazar günleri öğrencilere birazcık dinlenmeleri ve gezmeleri için fırsat vermek için tatildirler. Cumartesi günleri de genellikle yarım gün ders vardır.

İnziva şeklinde olan yoga eğitmenlik eğitimlerini tercih etmek için birkaç neden:

Kısa zamanda eğitimi tamamlama imkanı sunuyor. Bir ayda yoga eğitmenlik sertifikanı alabiliyorsun. Diğer tür eğitimlerde sertfikanı alman aylar, hatta yıl bile sürebiliyor.

İster istemez içine çekileceğin bir deneyim sunuyor bu eğitimler. Her gün yoga konuşuyor, yoga pratiği yapıyor, yoga düşünüyorsun. Zaten başka bir şeye ne akıl kalıyor ne güç. Bir ay boyunca yoga ile yaşıyorsun, yogaya uygun yaşıyorsun. Haliyle bu süreçte yanında alıp götürebileceğin bir çok muhteşem alışkanlık geliştiriyorsun.

Günlük hayatına dair her şeyi uzakta bırakıp yoga eğitimine yoğunlaşabiliyorsun. Derse geldiğinde aklında yapman gereken başka şeylerin listesi olmuyor. Olman gereken tek bir yer oluyor ve zaten orada oluyorsun.

Tüm sosyal çevreni de uzakta bıraktığın için eğitime katılan diğer arkadaşlarınla sıkı bağlar kurma şansı yakalıyorsun. Derslerden sonra, ders aralarında, ya da hafta sonları aynı insanlarla birlikte bir şeyler yapmaya devam ediyorsun genelde inziva eğitimlerinde. Hem de eğitimdeki diğer insanlar da tam senin gibi hayatlarını değiştirmek için oraya gelmiş oluyorlar.

Hızlı bir öğrenme ve dönüşüm imkanı sunuyor bu eğitimler. İnziva yoga eğitmenlik eğitimlerinde kaçacak başka bir yer yok. Mecburen yoganın sana gösterdiği adımları atmak zorunda kalıyorsun. Bali’de 200’den fazla eğitmen yetiştirdim. 3 yıl boyunca eğitimin sonuna kadar dönüşüme direnen sadece bir öğrencim oldu. Bence onda da bir şeyler harekete geçmişti ama henüz etkileri yüzeye çıkmamıştı.

İnziva şeklinde olan yoga eğitmenlik eğitimlerini tercih etmemek için birkaç neden:

Yoğun eğitimlerin hızı bazı insanlar için çok fazla olabiliyor. Her gün, her ders yeni bir konu işleniyor inziva eğitimlerinde. Arada hiç boş gün yok o yüzden herhangi bir konuyu tekrar edecek fırsat da yok. Bu tür yoga eğitmenlik eğitimleri rüzgar gibi geçiyor, öğrenilenlerin sindirilme işi eğitimden sonraya kalıyor.

Her gün yoğun bir şekilde, bazı günler günde 3 defa yoga pratiği yapman gerekebiliyor. Bedenin dinlenmeye hiç fırsatı olmuyor. Yorgun da olsan, sakat da olsan dersler devam ediyor sen de elinden geldiğince katılıyorsun.

Birçok kişinin hayat koşulları böyle bir eğitime katılması için uygun değil. Bir anda bir ay boyunca ortadan yok olmak herkes için mümkün olmuyor.

Yoğun eğitimlerin fiyatlarına çoğu zaman evden uzakta kalma, yeme içme paraları da eklendiği için ücretleri çok daha fazla oluyor.