Yoga Candır

Uranus Boğa burcunda ters dönerse

Bir süredir astroloji ile ilgili yazmak istiyorum, dedim hazır Uranus retrograde’e girdi, işte değişimin zamanı! 🙂

Belki biliyorsunuzdur, Güneş Sisteminde yer alan gezegenler arasında Uranus, Neptün’den sonra, bize en uzak 2. gezegen. Dolayısıyla teleskopun icadından önce (1600’lerden bahsediyoruz) biz böyle bir gezegenin varlığından bile haberdar değildik. Uranus, insanlık tarihindeki binlerce yıl sonrasında, çıplak gözle görülenin ötesinde keşfedilen İLK gezegen olarak, spesifik olarak 13 Mart 1781 yılında İngiliz astronom Herschel tarafından fark edildi. Düşünsenize; insanlık tarihi boyunca bildiğimiz uzayın limitleri ilk defa biraz daha büyümüştü. Artık yeni birşeyler vardı ve bu demek ki keşfedilecek başka şeyler de olmalıydı! Artık galaksiye eskisi gibi bakmamız mümkün değildi. Bir şeyler değişmek zorundaydı.

Keşfi sırasında İkizler burcunun sonlarına yaklaşmakta olan Uranus ise insanlığa, ansızın ve şok ederek gelen büyük değişimleri getirecekti. Uranus, insanlığa, daha fazla özgürleşebileceğinin, daha özgür olabilmek için mevcut sınırlarını genişletmesi gerektiğinin ve yeni kurallar tanımlamanın vaktinin geldiğinin habercisiydi. Keşfinden hemen 8 yıl sonra Aslan burcunda, insanlık baskıdan kurtulup içindekileri söylemesi için harekete geçtiğinde, Fransız İhtilali boyunca ona eşlik edecekti.

Burçlar arasında yavaş yavaş ilerleyen Uranus, her burçta aşağı yukarı 7 yıl geçirip bizi hayatın farklı alanlarında biraz daha özgürleştirip değiştiriyor. Fakat diğer gezegenler gibi Uranus de belli dönemlerde Retrograde’e giriyor. Yani dünyadan bakıp takip ettiğimizde “sanki” gökyüzünde normal rotasının tersine gidiyormuş gibi gözüküyor. Çok detaya girmeden, Uranüs’ün 15 Ağustos 2020 tarihinde Boğa burcunda 10° de Retrograde hareketine girdiğini söyleyebiliriz. Dünyadan 2.9 milyar km uzakta ağır ağır hareket eden Uranus ise bu hareketini 5 ay boyunca sürdürüp 14 Ocak 2021’e kadar Boğa burcunda 6° e gerileyecek ve sonrasında normal “ileri” hareketine devam edecek :

Değişimin devrimci gezegeni Uranüs’ün bu hareketi tüm insanlığa hayatlarımızda yaptığımız radikal değişiklikleri değerlendirme fırsatı tanıyacak. Ama herkes için farklı bir evde olan Uranüs, sizin için, hayatınızın farklı bir alanında yaşadığınız radikal değişiklikleri değerlendirmenizi söylüyor olacak. Tüm dünya için ise, yaşadığımız global değişiklikleri toplumsal olarak hazmediyor olacağız. İnsanlığın gelişimine ve ilerlemesine engel olan duvarları yok etmek için ürettiğimiz fikirleri ve yaşadıklarımızı yorumlayacağız. Bizi biz yapan, insan yapan değerlerimizi değiştirmeye çalışan dış güçlere karşı nasıl tepki vermemiz gerektiğini öğreneceğiz. 

Öyle ki belki bizim insan değerlerimiz, bugünün toplumsal değerleri içerisinde yer almıyor ve dışlanıyor. Yine de biz o değerlerimizi korumak için adımlarımızı kendi bildiğimiz şekilde sağlam ve ağır ağır basmaya, bu uğurda toplumu kendi bakış açımızdan eleştirmeye ve kendi seçtiğimiz yolda ilerlemeye devam edeceğiz.

Retrograde fazların kolay süreçler olduğunu düşünmüyorum. Genelde bazı astroloji uzmanları tarafından “kötü”, “sıkıntılı”, “zarar verici” süreçler olarak ifade edilse bile aslında “karmik” bir faz olan Retrograde bize geçmişte yaptıklarımızı değerlendirme ve özümseme fırsatı veriyor. Fakat bu süreçte, konu gezegenin enerjisi durakladığı ya da yavaşladığı için, başımıza gelenleri algılamak ve bir yandan geçmişi değerlendirirken, bir yandan da tam bu sırada olanlara tepki vermekte zorluk yaşayabiliyoruz. Bazen de istediğimiz gibi tepki veremeyebiliyoruz. Dolayısıyla bu süreci özümseyerek ve tepkilerimizi tartarak geçirmek en verimlisi oluyor.

Kişisel ve kolektif olarak aşka, paraya ve bizi Dünya’ya bağlayan tüm şeylere verdiğimiz değerleri değiştirmenin sizce de vakti gelmedi mi? Bu dönemde, dış etmenler de bizi ve toplumu, bu değerleri sorgulamaya itecek. Para ne kadar önemli? Aşk yıllar içerisinde önemi yitirdi ve bir meta haline mi geldi? İyi bir yaşam için bir ev, bir araba, iyi bir evlilik ve çocuk mutlaka gerekli mi? Çok para kazanmayınca ya da düzenli bir işimiz olayınca hayat çok mu kötü? Cevabı sizde 😀 Yorumlarda ne diyeceğinizi merakla bekliyorum.

Gökçe