Yoga Candır

Bali'de Yoga Eğitmenlik Eğitimi

Yogacandir.com üzerinden bize en sık sorulan şeylerden biri Bali’de yoga eğitmenlik eğitimleri. Ben de hem Bali’de 1000 saatin üzerinde eğitmenlik almış hem de yüzlerce eğitmen eğitmiş biri olarak bu konuyla ilgili bir yazı yazmaya karar verdim.

Biz Bali'de Yoga Eğitmenlik Eğitimi Aldığımızda

Biz Gökçe ile bundan yıllar önce Bali’de yoga eğitmenlik eğitimi almaya karar verdiğimizde bu kadar çok yoga okulu yoktu. Şimdi yüzlerce yoga okulu var, ve aralarından iyi olanları seçmek gerçekten çok zor. Biz okul seçerken konu ile ilgili çok fazla bilgimiz olmamasına rağmen çok doğru bir şey yapmıştık. Yoga Alliance sayfası üzerinde okulları kayıtlı olup olmadıklarına bakmıştık. Okul bulma sürecimizi şöyle özetleyebilirim.

 1. Bali’nin resimlerine baktık. Sonra başka yere gitmek istemediğimizden emin olduk.

 2. İnternet arama motoruna Bali Yoga Teacher Training yazdık. YTT200’de iyi bir anahtar kelime.

 3. Bulduğumuz okulların sayfalarını bir güzel inceledik.

  • Dediğim gibi o sırada yüzlerce okul yoktu. Şimdi arama motorunda ilk sayfada karşınıza çıkacak okullar muhtemelen en iyi okullar değil, pazarlama gücü en yüksek olan okullar olacak. İyi okullar da olacak tabi ki aralarında ama arama motorunun sıralaması o kadar anlamalı olmayabilir.

  • Bali’de en iyi yoga okulları gibi blog yazıları da bulabilirsiniz. Bu yazılara da aldanmayın yine kim para verirse onu koyuyorlar listelerine kimse gelip de okullara bakmıyor.

  • Uluslar arası onaylı sertifika veren okulları görmek için Yoga Alliance’ın sayfasına bakabilirsiniz:

   • Bali’de kayıtlı yoga okulları listesi

   • Bu liste önemli çünkü:

    • Burada ismini gördüğünüz okullar size Yoga Alliance onaylı sertifika verme hakkına sahip.

    • Yoga Alliance çok desteklediğim bir kurum olmasa da böyle uluslararası okullar için farklı ülkelerde tanınan bir sertifika sahibi olmak önemli.

    • Okul ile ilgili yorumlar çok büyük oranda gerçek kişiler tarafından yazılmış oluyor. Siteye yorum yazma hakkı sadece 60 USD gibi bir para verip sisteme kaydolan yeni yoga hocalarına veriliyor. Kimse de yalan yorum için o kadar para vermek istemiyor tabi.

  • Beğendiğiniz okulların TripAdvisor ve Google Maps yorumlarına da bakabilirsiniz.

  • Aslında en güzeli keşke mümkün olsa da bir gidip gözünüze kestirdiğiniz okulların tarzını gözlemleyebilseniz. Okulun bakış açısının tutumunun size uygun olması o kadar önemli ki…

  • Bazı okullar eğitimden önce eğitmeninizle bir görüşme yapmanıza bile olanak sağlayabilir. Biz tabi en başta böyle bir talepte bulunabileceğimizi düşünemezdik bile. Ben Bali’de eğitimler verirken bunun mümkün olduğunu gördüm.

  • Yoga eğitmen eğiticinizle konuşma fırsatınız olmasa bile, sizin eğitiminiz sırasında eğitimi yürütecek olan hocanın ya da hocaların isimlerini özellikle sorun. Eğer özellikle istediğiniz bir eğitmen varsa onun eğitimin ne kadarında sizinle beraber olacağını sorun.

 1. Beğendiğimiz okullara eğitimle ilgilendiğimize dair mailler attık. Bazıları cevap vermedi böylece kendi kendilerine elendiler. Sonunda bir tanesini gözümüze kestirdik. Hem de okulun arka arakaya 200 ve 300 saat eğitimleri vardı. Biz direk 500 saat eğitim aldık. Ama önermiyorum. 200 saati alın, bir sindirin ondan sonra daha fazlasına ihtiyaç duyduğunuzda 300 saat yoga eğitmenlik eğitiminizi alın.

 2. Tanımadığımız birinin bilmediğimiz bir bankadaki hesabına bütün birikimimizi yolladık. Gitti. Ondan sonra bir süre endişelendik tabi. Acaba okul gerçek mi, paramızı kime verdik. Okul gerçek değilse bunun hesabını nereye soracağız… Bu konuda ne yapılabilir ben tam bilmiyorum ama alabileceğiniz önlemler varsa alın. Şükürler olsun ki bizim okul gerçekten varmış.

 3. Bali’de kalacak yer ayarladık kendimize. Bu noktada size en büyük tavsiyem okula yürüme mesafesinde bir otelde kalmanız. Size çok zaman kazandırır bu hem de öğle tatillerinde odaya gidip dinlenebilmek gibisi yok. Ben yıllarca Bali ‘de yoga eğitmeni yetiştirdikten sonra orada kendim bir eğitim almıştım. Okulun direk yan binasında kalıyordum. Dersleri balkondan dinleyip mantra söylenirken odamdan eşlik edebilirdim o derece.

 4. Biletimizi aldık gittik.

 5. Gece Bali’ye indik. Nasıl sıcak, nasıl nemli. Kaldığımız otel ya da Yoga Okulumuz bizi otele götürmesi için bir araba ayarlamıştı. Havaalanında elinde isim kartı tutan onlarca şoför arasından kendi şoförümüzü bulduk. Odamıza yerleştik. Hemen ertesi sabah eğitimin ilk günüydü.

 6. Eğitimin ilk gününde bir çok okul Bali’de ihtiyacınız olan şeyleri nasıl bulacağınızı anlatıyor. Ben de anlatırdım öğrencilerime, nereden simkart alınır, vize uzatmak için ne yapmak lazım, adada nelere dikkat etmek lazım, nereden nasıl meyve alınır… Zaten Yoga Eğitmenlik eğitimine katılan tüm arkadaşlarınız benzer durumda olacak. Ya da birileri zaten çok iyi biliyor olacak adayı ve size yol gösterecek.

 7. Eğitim biter bitmez dönmeyin. Mümkünse tabi. Adanın keyfini çıkarmak için biraz zaman bırakın kendinize. Yoga eğitmenlik eğitimleri gerçekten çok yoğun oluyor. Bir ay kalıyorum zaten eğitim boyunca o bana yeter diye düşünmeyin. Eğitim sırasında gezmek için hem çok az zamanınız hem de çok az enerjiniz oluyor.

Naçizane Birkaç Öneri

Muhtemelen istiyorsunuz ki size birkaç okul tavsiye edeyim. Edemem. Ben Bali’de aldığım tüm eğitimlerden çok memnun kaldım ama kendi okullarımı bile tavsiye etmeye çekiniyorum burada. Benim yoga eğitmenlik eğitimi verdiğim okulun eğitim kalitesi o sırada dersleri veren eğitmene göre çok değişiyor mesela. İyi yoga eğitmen eğiticileri olduğunu bildiğim okullar var ama siz oraya gittiğinizde o hocaları bulur musunuz, işte onu bilemiyorum.

Burada sadece bir kaç şeye dikkat etmenizi önerebilirim:

 1. Spiritüel taklidi yapan okullardan kaçının. Biliyorum ayırdetmesi çok zor. Dünyanın her yerinde spiritüel taklidi yaparak işe başlayan sonra da görüntün altını doldurmayı unutan bir çok yoga okulu var. Bali’de özellikle böyle okullardan çok fazla var. Özellikle 200 saat yoga eğitmenlik eğitiminizin eğitmenlerinin ayakları yere bassın. İnternette illaki eğitmenlerin bir şeyler anlatırken çekilmiş videoları falan vardır. O videoları bulun izleyin. Ders anlatma tarzı size hitap ediyor mu, dediklerini bir mantığa oturtabiliyor mu, bir konu üzerinde dağılmadan konuşabiliyor mu vb bunlara bakın. Bu saydıklarım basit gibi görünebilir ama yoga eğitmenlik eğitimi sürecinizin keyifli geçmesi için önemli göstergeler.

 2. Buna nasıl dikkat edersiniz uzaktan bilmiyorum ama yine de söylemek istiyorum. Size kendinizi güvende hissetmediğiniz pozlara, durumlara, konuşmalara, eylemlere ittiren ve bunu kişisel gelişim, kendini aşma gibi etiketleyen eğitmenlere inanmayın. Kimse kimseyi zorla kişisel geliştiremez.

 3. Eğer eğitim de 20 ve üstü insan varsa muhtemelen çok fazla bireysel ilgi göremeyeceksiniz. Öyle aklınıza gelen her soruyu da soramayabilirsiniz. Yine de tabi ki ünlü yoga okullarının ya da eğitmenlerinin çok fazla öğrencisi oluyor. Bunlardan birini asla tercih etmeyin demiyorum. Ama bilin ki o kadar çok insanla özel olarak ilgilenilmesi mümkün değil.

 4. Eğer çok deneyimli ve nasıl bir eğitim istediğini çok iyi bilen bir yogin değilseniz çok keskin bir tarzı olan okulları tercih etmek istemeyebilirsiniz. Benim ilk eğitim aldığım okul vinyasa ve hatha yoga okuluydu. Böylece tek bir ekolün öğretilerine ya da serilerine bağlı kalmadık. Yani biraz daha somu bir örnek vermek gerekirse. Eğer bileğiniz kessek damarınızdan Ashtanga yoga akmıyorsa, Ashtanga yoga okuluna gitmeyin mesela ilk eğitiminiz için. Daha genel bir eğitimden sonra ne tür bir yoga yapmak istediğinizi biraz daha donanımlı bir şekilde seçebilirsiniz.