Yoga Candır

Pandemide Bir Merkür Retrosu

Her merkür retrosu dönemi Güler Özince’nin akıllara takılan “Merkür Retrosu” şarkısının sözleri yankılanır kafamda:

Bir Merkür Retrosu
Aldı, götürdü seni benden aniden
Beni duyuyor musun
O gün hiç farkım yoktu caniden

İşin esprisi bir yana, bir çoğumuz Merkür retrosunun “ne kadar kötü ve talihsiz” bir şey olduğunu kafamızın bir köşesine yazmış

Bir şeyler ters gider ve tesadüfen Merkür retrosuna denk gelirse “işte bu yüzden” diye suçu Merkür’e atıyoruz. Öyle ki sosyal medya ve internet, Merkür retrosunu bir öcü olarak anlatmaya, bize bu dönemi “kazasız” atlatmak için tavsiyeler ve taktikler vermeye devam ediyor. E tabi, bu kadar negatif bilgiye maruz kalınca, insan da inanıyor. Ya da belki bilinçsiz olarak kenara bir yere kaydediyor şu bilgiyi: “Merkür retrosu çok fena, bu süreci kazasız atlatmam lazım.”

Genel olarak “retrograde” nedir öğrenmek istiyorsanız, hala içinde bulunduğumuz Uranus Retrosu ile ilgili yazdığım şu makaleye göz atabilirsiniz. Ayrıca Merkür retrosu için hazırladığım şu yoga serisini de yaparak beden ve zihninizi biraz daha sürece uyumlayabilirsiniz :).

Çok Uzatmadan:

Önümüzdeki retro nasıl olacak?

Başlangıç: 14 Ekim, 2020 04:30 (11° Akrep Burcu)
Bitiş: 3 Kasım, 2020 21:00 (25° Terazi Burcu)

Merkür retrosunu yorumlayabilmenin en pratik yöntemi, bence, retro sırasında gökyüzünün bir fotoğrafını çekip yorumlamak. Soldaki resimde Merkür tam olarak retroya girdiği anda gökyüzünün astrolojik haritasını görüyorsunuz. Şekiller ve çizgiler sizi korkutmasın, hepsini yorumlayacağız şimdi :).

Merkür Akrep burcunda 11 derecede retroya girecek ve gerilemeye başlayacak. Burçların ilk 10 derecesi en etkili oldukları bölge, dolayısı ile Merkür tam Akrep’in ilk 10’luğunu terk ederken geri oraya dönmeye başlayacak ve Terazi’ye kadar gerileyecek.

Merkür aklımızı, iletişimimizi ve kısa seyahatlerimizi ifade ediyor. Düzen, zeka, rutinler, hazır cevap olmak, münakaşa ya da tartışma aslında hep Merkür’ün egemenlik alanları.

Akrep burcu karşı cinse (ya da hem cinse) çok değer verdiğimizde, onu sahiplenmek ve “benim” yapmak ister.

Bunun için de karşı tarafın ihtiyacı olan her şeyi vermeye hazırdır. Gerekiyorsa bu uğurda kendini bile feda edebilecektir. Karşılığında ise beklediği “karşı tarafın sadakati” ve aynı şekilde sahiplenilmektir. Bu sebeple akreplerin ilişkileri ihtiraslı ve bir o kadar da şehvetli geçer. Seks ilişkide önemli bir yer tutabilir. Akrep nihai olarak karşı taraf üzerinde bir egemenlik kurmak isteyecek, yani bir güç arayışı içerisinde olacaktır ve bunu seks üzerinden kurmaya çalışmakta da çoğunlukla çekinmez. Dengeli bir akrep, karşı tarafın eksiklerini çok iyi sezer ve bu konularda karşı tarafa destek olur. Bunun sebebi, karşı tarafı güçlendirip, dolaylı olarak kendi ilişkisini de kuvvetlendirmektir. İlişkiyi nerede kesmesi gerektiğini ve yeni filizlere yer açmak için, kurumaya yüz tutmuş dalları kesme zamanını çok iyi tayin eden dengeli akrep, dengesiz olduğu zamanlarda ise ilişkileri daha olgunlaşamadan kesip atabilir ya da çoktan vaz geçmesi gereken şeyleri bırakamıyor olabilir.

Dünya üzerinde yaşayan herkes için Merkür retroya girmeden hemen önce akrep burcunda olacak. Yani ilişkiler, özellikle bire bir ilişkiler üzerine kafa yorduğumuz, düşündüğümüz ve sevdiğimizle olan ilişkimizi kuvvetlendirmek için iletişime girdiğimiz bir dönemde olacağız. Retro sırasında ise Merkür şöyle bir duraklayacak. İlişkilere bu kadar zihin enerjisi harcadığımız dönemi değerlendirip, doğruyu ve yanlışı tartmaya başlayacak. Retro süresince aklın ilişkiler ile ilgili “karar verme mekanizmasıduraklayacak diyebiliriz. Çünkü henüz yaşadığı deneyimleri hazmediyor olacak. Dolayısı ile bu retro döneminde ilişkilerde iletişim bozukluğu, verilmiş olan kararları yargılama ve tekrar gözden geçirme ya da sevgili ile sorun olarak konuları konuşama yaşanabilecek zorluklar arasında. Retronun sonunda ise Terazi burcuna kadar gerileyen Merkür, artık karşı tarafı çok daha iyi anlayan, onu nasıl destekleyeceğini çok daha iyi bilen biri olarak küllerinden doğacak.

Tavsiye olarak; özellikle bu Merkür retrosu döneminde, ilişkilerinizle ilgili büyük kararlar vermekten kaçının. Retro bittikten sonra berraklaşan zihniniz, çok daha doğru kararlara imza atacaktır.

Merkür ile karşılıklı yerleşen Uranüs ise, Merkür’ün verdiği kararlara karşı çıkan değişimler ile Merkür’ü zorluyor olacak. İşin enteresan kısmı, Uranüs de retrograde evresinde. Yani Merkür’ün uzun uğraşlar sonucu verdiği kararlar ya da tartarak ettiği laflar öyle değişimler yaratabilir ki, hiç de umduğumuz sonuçlarla karşılaşmıyor olabiliriz. Ayrıca Uranüs’ün retroda olması sebebiyle bu değişimleri de anlamakta güçlük çekiyor olabilirsiniz.

Ben “açıları” hesaplarken “hassasiyetimi” (orb) biraz sıkı tutuyorum. Dolayısı ile her ne kadar yukarıdaki resimde Merkür ile bir çok açı gözükse de bence Merkür’ün kararlarını o kadar etkileyen bir başka gezegen olmayacak. Fakat yine de Merkür yakın ilişkilerimize kafa yorarken, dünya egomuzu ya da kararlarımızı “karşı tarafı da düşünerek” vermeye zorlamaya devam edecek bizi (Güneş terazi burcunda). Arkadaşlarımızı ve sevdiklerimizi kırmaktan ve incitmekten çekindiğimiz bu dönemde, kararlarımız ve hareketlerimiz hala fedakar ve karşı tarafı düşünür nitelikte olmaya devam edecek. Pandemi bizi fedakar olarak yaşamaya zorlamaya devam edecek bir süre daha. Başak burcunda bulunan Ay ise bizi düzenli olmak ve günlük rutinlerimizi takip etmemiz konusunda uyarmaya devam edecek alttan alttan :).

Dolayısıyla bu pandemi döneminde maske takmak, kişisel temizlik ve sosyal mesafe kuralları hem “karşı tarafı korumak adına” zikredilmeye devam edilecek hem de “artık bu bir rutin” olarak hayatlarımıza biz farkına varmasak bile yerleşecek.

Daha çok detay:

Merkür retrosu nedir?

Merkür, güneş sisteminde Güneş’e en yakın gezegen. Güneş’e bu kadar yakın olduğu için de bir yılını Güneş’in etrafında sadece 88 günde tamamlıyor. Yani fırıl fırıl hareket eden, yerinde duramayan bir gezegen Merkür :).

Biz Dünya’dan gökyüzüne doğru baktığımızda, Merkür’ün Güneş etrafındaki bu hareketi sebebiyle “bazı zamanlarda” sanki geri gittiğini görüyoruz. Yandaki resim, Merkür’ün gökyüzündeki hareketinin bir kesiti. Yani her gece gökyüzünde aynı yere bakıp, Merkür’e bir nokta koysanız, yılda 3/4 defa noktaların geriye doğru hareket ettiğini gözlemlersiniz.

Eğlenceli bilgi: Tüm gezegenlerin aynı Güneş gibi doğudan doğup, batıdan battığını biliyor muydunuz? 😀

Bu prensipi takip eden Merkür’ün artık 3/4 ayda bir tersine yani batıdan doğuya doğru hareket ettiğini biliyoruz. Buna da bilimsel olarak “retrograde” diyoruz. Ay hariç her gezegen retrograde evresine giriyor, fakat bu süreçte en kısa kalan gezegen olan Merkür’ün retro süreci sadece 3 hafta aslıda. Aceleci Merkür normal rotasına geri dönebilmek için, retro dönemini de hızla tamamlıyor yani :).

Astrolojik önemi

Merkür retrosu, çok sık gerçekleştiği, günümüz dünyasında çok önemli olan “akıl” ve “iletişim”i direkt etkilediği için aslında astrolojik olarak günümüzde çok önemseniyor. Merkür retrosuna olan bu ilgi çok da haksız değil aslına bakarsanız.

Merkür ya da ingilizce ismiyle “Mercury“i eski Roma mitolojisine bakarak incelesek aslında özelliklerini epey anlamış olacağız. Merkür eski Roma’da mesajların, iletişimin ve yolculukların tanrısı (başka yetenekleri de var tabi, konumuzla alakalı olanlarını sayıyorum özellikle). Bir mesajın karşı tarafa hızla ve doğru şekilde iletilmesi için geçmişte dualarımızı ilettiğimiz tanrı. Yandaki resimlerde de görebileceğiniz gibi iki kulağının yanındaki kanatlarla aslında hızla hareket eden, ilerleyen, mesajımızı ivedilikle karşı tarafa ulaştıran, ama bazen de biraz kurnaz ve şakacı bir tanrı 🙂

Merkür’ün tanrı olarak bir diğer adı da Hermes. Hermes eski Yünan’da yolculuğun, hırsızların, dilin tanrısı. Tanrılar arasında en kurnaz, en haylaz ve yaramazı. Marvel’in Thor filimlerinde “Loki” karakterini düşünün (Thor’un kardeşi), onun gibi mesela 😀

Buradan yola çıkarak, Merkür’ün hızlı, zeki, kurnaz, oyunbaz ve hareket etmeyi seven bir gezegen olduğunu çıkarabiliriz. Dolayısıyla Merkür, haritada bulunduğu yere göre, bulunduğu alana hız, zeka ve hareket getiriyor. Merkür’ün bulunduğu yerlere kafa yormak bizim hoşumuza gidiyor. Öyle ki, doğum haritasında Merkür’ün bulunduğu yer bize “zekanımızın nasıl şekilleneceğini” gösteriyor. Örneğin, Merkür’ü Başak burcunda bulunan biri sistematik düşünüp, konuları bölerek algılayıp anlatırken, Merkür’ü Balık burcunda bulunan biri, daha dağınık bir kafa yapısına sahip olup, soyut şeyleri daha iyi kavrıyor ve bu bilgileri dışarıya da daha soyut ve dağınık bir şekilde aktarıyor olacaktır.

Çünkü yoga candır!

Gökçe