Yoga Candır

Ben Nasıl Yoga Eğitmeni Olurum?

Websitemizi ziyaret eden bir çok yoginin aklında bu soru var: Ben nasıl yoga eğitmeni olurum?

Aslında websitemizde bununla ilgili bir çok yazı var ama ben burada konuyu kısaca toparlayacağım. Aşağıya da konu ile ilgili yazdığım diğer yazıların bağlantılarını koyacağım.

Burada üzerinde konuşacağım konular şöyle:

  1. Yoga Eğitmeni Sertifikası Nereden Alınır?
  2. Yoga Eğitmenlik Eğitimine Hazır Mısınız?
  3. Kimler Yoga Eğitmeni Olabilir?

 

1. Yoga Eğitmeni Sertifikası Nereden Alınır?

Türkiye’de yasal olarak yoga eğitmenliği yapmanız için gereken belgeyi veren sadece tek bir kurum var: T.C. Gecçlik ve Spor Bakanlığına bağlı olab HİS yani Herkes İçin Spor Federasyonu. Federasyonun websitesi burada.

HİS Federasyonu’nun websitesinde yaşadığınız şehirde açılan eğitimlerle ilgili duyuruları takip edebilirsiniz. 

Peki madem öyle neden bu kadar çok özel yoga okulu ve yoga uzmanlaşma ya da eğitmenlik eğitimi var?

Çünkü HİS’den iki haftada alınan eğitim siz devletin gözünde yoga eğitmeni yapsa da öğrencilerinize hakkıyla ders verebilmeniz için yeterli olmayacak.

Bir yoga eğitmeni yoganın binlerce yıl boyunca üzerinde çalıştığı ve mükemmelleştirdiği sistemi öğrencilerine aktarmakla yükümlüdür. Bunu yapabilmek içinde iyi bir yoga okulundan eğitmenlik ya da uzmanlık almalısınız. İyi bir yoga okulunu nasıl seçecğim diyenler için şöyle bir yazı yazmıştım:  

Yoga Eğitmenlik Eğitimi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Türkiye’de yoga eğitmenlik eğitimi alacağınız hiçbir özel kurum size devlet tarafından tanınan ve HİS’in verdiği yoga antrönörlük sertifikasını veremez. Bir çok yoga okulu size üzerinde kendi logosu olan bir yoga eğitmenlik sertifikası verecektir. Elinize geçecek olan sertifikanın geçerliliği ise sadece okulun prestiji ile alakalı olacaktır. 

Bununla birlikte sadece bazı özel yoga okullarından ve, TC Devleti tarafından tanınmasa da, uluslararası tanınırlığı olan Yoga Alliance onaylı sertifikalar da alabilirsiniz. Bir okulun Yoga Alliance onaylı sertifika verebilmesini sağlayan şey okulun Yoga Alliance sistemine kayıtlı olamasıdır. Eğitim alacağınız okula sertifikaların Yoga Alliance onaylı olup olmadığını sorabiklirsiniz.

Yoga Alliance sertifikalı eğitim veren okulların yoga eğitmenlik eğitim müfredatları size ders vermeye başlamanız için ihtiyacınız olan donanımı sunacaktır. En azından teoride bu böyle. Dediğim gibi okulu araştırmak her zaman önemli. Bir yandan da bir okulun Yoga Alliance onaylı sertifika vermiyor olması o okulu kötü bir okul yapmaz. 

2. Yoga Eğitmenlik Eğitimine Hazır Mısınız?

Yoga eğitmenlik eğitimi verdiğim yıllar boyunca hem çok deneyimli yoginleri eğittim hem de daha önce doğru düzgün pratik yapmamış yoginleri.

Yüzlerce yoga eğitmeni eğitmiş biri olarak diyemiyorum ki yıllarca yoga yapmış olanlar daha iyi eğitmen olurlar. Şunları söyleyebilirim ama:

  • Yoga tekniklerine ne kadar aşina olursanız seizin için süreç o kadar rahat geçer. Yoga Eğitmenlik Eğitim hiçbir zaman kolay bir yolculuk değildir. Ne kadar hazırlıklı olursan o kadar rahat edersin. 
  • Yıllardır yanlış pratik yapmış olan bir öğrencinin süreci hiç yoga yapmamış bir öğrencinin sürecinden çok daha zor geçer.
  • Yoga eğitmenlik eğitimlerinde,  günlük hayatımızda aşina olmadığımız bir çok kavram üzerinden tartışmalar yürütülür. Siz önceden bu kavramlara ne kadar aşina olursanız, eğitimde anlatılan konuları o kadar derinlemesine kavrayabilirsiniz.
  • Temel seviye yoga eğitmenlik eğitimlerinde aslında her şeyin temeli atılır. Kendi kendinize nereden başlayacağınızı bilemediğiniz koca bir geleneği öğrenmeye başlamak için ihtiyacınız olan ilk basamak oluşturulur. O yüzden aslında önceden bilgili olmasanız da eğitim size yönelik olacaktır.

Sonuç olarak “Ben bir yoga eğitmenlik eğitimine nasıl hazılanırım?” diyenler için tavsiyem şudur: Eğitim alacağınız okulla görüşün. Onların derslerine gidin, pratiklerini yapın. Belki size okumanız için kitap önerirler, kitapları alın okuyun. Okulun ürettiği gösel kaynaklar varsa onları inceleyin. Yoganın o kadar çok farklı stili var ki bazen farklı stillerin izinde yapacağınız hazılrlıklar, işinizi zorlaştırabilir. 

3. Kimler Yoga Eğitmeni Olabilir?

Birçok kişi bu sorunun cevabında bir yerde bedeninizin ne kadar güçlü ya da esnek olduğuna dair bir takım kriterler bulmayı bekliyor olacak. Bazı yoga eğitmeleri de size böyle kriterler sıralayacaktır. Bana göre eğitmen olmanız ve bedeninizin neler yapabildiği arasında bir bağlantı yoktur.

Bir yoga eğitmeni kendi öğrencilerine kendi yaptığı pratiğe paralel pratikler öğretir. Yani bir eğitmen kendisi el duruşu yapmıyorsa o zaman öğrencilerine de el duruşu öğretmemelidir, öğretemez de zaten. Ama yoga zaten el duruşu değildir. Hatta yoga asana değildir, yoga özünde bedenle yapılan bir şey de değildir. (Benim eğitimime katılırsanız konuşuruz bunları daha detaylı.) Patanjali Yoga Sutra’da yogayı şöyle tanımlar:

“Yoga Chitta Vritti Nirodha” (1.2)

Yoga aklın dalgalanmalarının durdurulmasıdr.

Yoga eğitmeni olamak için yeterli bilgi birikimine ve doğru bir niyete ihtiyaç vardır. Gerisi sadece ne tarz bir eğitmen olacağınızı belirler. Değişik yoga öğrencileri, kendi yolculuklrına uygun olarak değişik yoga eğitmenlerine ihtiyaç duyarlar.

Yola doğru niyetle başlamak gerekir. Ben yoga eğitmenlik eğitimimize öğrenci kabul etmeden önce hep neden eğitmen olmak istediklerini soruyorum. Eğer niyetleri anlamlı ve derinlikli ise gerisini ben hallediyorum zaten, bilgiyse bilgi, pratikse pratik. Bazen bazı öğrenciler eğitimden önce br hazırlanma sürecine ihtiyaç duyuyorlar ama niyet doğru olduktan sonra iş bir şekilde çözülüyor. 

Teknik olarak buna hiç bir şey engel olmasa da; yoga eğitmeni olmak istemenizin altında çok havalı olmak varsa, böylesine kendine dönük bir niyet iyi bir eğitmen olmanızı engelleyecektir. 200 saatlik, ve işin felsefi ve teorik derinlikleriyle desteklenen bir eğitim de zaten size çok sıkıcı gelecektir. 

 

Bunları okuduktan sonra bir de şu blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz:

Bize başka sorularınız olursa yazın lütfen.

 

Çünkü Yoga Candır!

Zeynep