Nasıl Bir Yoga Eğitmenlik Eğitimi – Yoğunlaştırılmış İnziva Eğitimler

Yoğunlaştırılmış İnziva Eğitimleri

İnsanlar Yoga Eğitmenlik Eğitimi almaya karar verdiklerinde genelde hayatlarında köklü bir değişim için hazır oluyorlar. Senin için de durum benzer olabilir ve o yüzden bu satıları okuyor olabilirsin. Eğitimin senin için ne kadar anlamlı olduğunu çok iyi anlıyorum. Benim için de öyleydi, öğrencilerim için de.

Yogayla İlgili Yanlış Bilinenler: Yoganın hayata bakışı iyimserdir.

Ben bir yoga hocasıyım. Bunu öğrenen insanların bakışlarında “bir yoga hocasından beklenen özellikleri” şöyle bir göz süzüşü ile yokladıklarını da hissedebiliyorum. Bazı kriterleri bazen karşıladığımı düşünüyorum. Bazen de aranan özelliklerin tam olarak da yoganın bizi kurtarmaya çalıştığı kalıplardan olduğunu düşünüyorum.

Bilincin Haritası – Buddhi, Ahamkara, Chitta, Manas

Yoga felsefe ile ilgili araştırma yaparken en zevk aldığım şey her yeni öğrendiğim şeyin zaten daha önce bildiğim herşeyi kapsıyor olması. Bilincin haritasını ilk gördüğümde de benzer bir zevk almıştım. Böyle zevkleriniz var mıdır bilmem ama ben size yine de bilincin haritasını ağzımı şapırdata şapırdata anlatacağım.

Önce size haritayı göstereyim. Mutemelen ettiğim laflardan sonra karmaşık bir şey bekliyorsunuz ama inceleyeceğimiz harita oldukça basit:

Santosha – Memnuniyet Sorunu

Yoga yolunun önemli adımlarından biri Santosha’dır. Santosha memnuniyet, iktifa, gönül rahatlığı anlamalarına gelir. Aslında hepimizin özlemini duyduğu bir varoluş şekli: halinden memnun olma. Bu hali bir yandan özlerken bir yandan da ödümüz kopuyor.

Yoga Yaparken Neden Burundan Nefes Alıp Veriyoruz?

İlk defa yoga dersine katılan biri için pratiğin en dikkat çekici yanlarından biri nefestir. Şöyle tadını çıkara çıkara yapılan bir yoga dersi yaklaşık 90 dakika sürer. Bu sürenin en az 75 dakikası boyunca nefesler bilinçli bir şekilde kotrol edilir. Tüm sınıf kendi bedeni ve sınıfın geri kalanıyla uyumlu bir şekilde nefes alıp verir. Yoganın büyüsü ile de bu noktada karşılaşmaya başlarız.