Yogayla İlgili Yanlış Bilinenler: Yoganın hayata bakışı iyimserdir.

Ben bir yoga hocasıyım. Bunu öğrenen insanların bakışlarında “bir yoga hocasından beklenen özellikleri” şöyle bir göz süzüşü ile yokladıklarını da hissedebiliyorum. Bazı kriterleri bazen karşıladığımı düşünüyorum. Bazen de aranan özelliklerin tam olarak da yoganın bizi kurtarmaya çalıştığı kalıplardan olduğunu düşünüyorum.

Bilincin Haritası

Yoga felsefe ile ilgili araştırma yaparken en zevk aldığım şey her yeni öğrendiğim şeyin zaten daha önce bildiğim herşeyi kapsıyor olması. Bilincin haritasını ilk gördüğümde de benzer bir zevk almıştım. Böyle zevkleriniz var mıdır bilmem ama ben size yine de bilincin haritasını ağzımı şapırdata şapırdata anlatacağım.

Önce size haritayı göstereyim. Mutemelen ettiğim laflardan sonra karmaşık bir şey bekliyorsunuz ama inceleyeceğimiz harita oldukça basit:

Santosha – Memnuniyet Sorunu

Yoga yolunun önemli adımlarından biri Santosha’dır. Santosha memnuniyet, iktifa, gönül rahatlığı anlamalarına gelir. Aslında hepimizin özlemini duyduğu bir varoluş şekli: halinden memnun olma. Bu hali bir yandan özlerken bir yandan da ödümüz kopuyor.

Yoga Yaparken Neden Burundan Nefes Alıp Veriyoruz?

İlk defa yoga dersine katılan biri için pratiğin en dikkat çekici yanlarından biri nefestir. Şöyle tadını çıkara çıkara yapılan bir yoga dersi yaklaşık 90 dakika sürer. Bu sürenin en az 75 dakikası boyunca nefesler bilinçli bir şekilde kotrol edilir. Tüm sınıf kendi bedeni ve sınıfın geri kalanıyla uyumlu bir şekilde nefes alıp verir. Yoganın büyüsü ile de bu noktada karşılaşmaya başlarız.

Pandemide Bir Merkür Retrosu

Bir şeyler ters gider ve tesadüfen Merkür retrosuna denk gelirse “işte bu yüzden” diye suçu Merkür’e atıyoruz…
Merkür retrosunu yorumlayabilmenin en pratik yöntemi, bence, retro sırasında gökyüzünün bir fotoğrafını çekip yorumlamak….

Büyülü diyarların büyülü insanları olmak

Hayatımız mucizelerle dolu. Bir bebeğin dünyaya gelişi örneğin kesinlikle büyülü bir şey. Doğum, bilimsel olarak birçok aşaması açıklanmış olmasına rağmen büyülü ve mistik niteliğini koruyabilmiş ender olgulardan biri…

Bali’de Yoga Eğitmenlik Eğitimi Vermek II

Temmuz kursunun ikinci haftası neredeyse bitmek üzere. Sekiz tane birbirinden muhteşem kadın katıldı temmuz kursuna. Öğrencilerim dünyanın dört bir yanından gelmişler bu büyülü adaya. İngiltere, Amerika, İsveç, Almanya, bi de ben Türkiye…. İkinci haftada artık birbirimize baya alıştık…

Bali’de Yoga Eğitmenlik Eğitimi Vermek

Yaklaşık iki aydır Bali’deyim. Buraya gelme sebebim daha önce eğitmenlik eğitimi aldığım uluslararası yoga okulunda bir süre eğitmen olarak çalışmak. Henüz işe tam gaz başlamadım. Şimdiye kadar bu zor, ama bir o kadar da ilham verici olan işi öğreniyordum diyelim.

Geçen Yine Cennetteyim ya da Yoginin Bali Rehberi – 2

Denpasar hava alanına indiğinizde sizi ilk olarak sıcak hava dalgası karşılayacak. ikinci gidişim olmasına rağmen ilk başta bi tedirgin oldum, acaba bu nemde ve sıcakta nefes alamaya devam edebilecek miyim diye…